Kiparjenje z motorno žago. Hobi, sproščanje, popoldansko delo … V Verbučevem primeru pa storitev, ki ga je s pridihom poslovnega razmišljanja in delovanja pripeljala do uspešne poslovne zgodbe.
Leta 2014 je Jernej Verbuč kot gledalec obiskal tekmo hitrostnega kiparjenja z motorno žago. Ta relativno mlada zvrst umetnosti ga je v hipu tako navdušila, da je že naslednji dan poskusil narediti prvo skulpturo – glavo konja. Danes se temu amaterstvu nasmeji, a že tedaj so bili tako najbližji kot tudi poznavalci te zvrsti navdušeni nad njegovim talentom.
Jernejeva strast do tega hobija se je krepila, nadgrajeval je svoje ustvarjanje in si kmalu kupil prvo profesionalno motorno žago. Ker je bilo vedno več povpraševanja po njegovih skulpturah, ga je žena Anja bodrila: “Zakaj ne bi iz hobija ustvaril svojo službo?” Morda sta prav njuna kombinacija talentov in moč spoštljivega sodelovanja ključni za uspeh. Anja je vešča marketinga in prodaje, tukaj se začuti njeno poslovno razmišljanje, medtem ko Jernej v miru ustvarja izjemne skulpture, ki ne dopuščajo, da bi ostale neopažene.
Zadovoljne stranke. Hvaležni prejemniki unikatnih skulptur. Ljubezen do dela. Neskončne možnosti ustvarjalnosti … Obenem pa dobri finančni rezultati, ki omogočajo lagodno življenje. To jima predstavlja uspeh.
Do danes je ustvaril preko 500 unikatnih izdelkov, večinoma so to izvirna darila ob posebnih priložnostih. Ljudje radi skulpture naročijo tudi zase, seveda tisti, ki jim je les blizu in tovrstnim izdelkom priznavajo neprecenljivo vrednost. Skoraj za vsakim izdelkom stoji zgodba, ki ima za lastnika sentimentalno vrednost. Presenetljivo pogosto se ljudje odločajo za portrete svojih hišnih ljubljenčkov, predvsem psov. Najraje pa si privoščijo klopi ali vrtne garniture s tematskimi skulpturami, vezanimi na njihove hobije, najljubše živali, simbole… Tako združujejo lepoto z uporabnostjo.
Pogosto sodeluje tudi s podjetji, društvi, vrtci in občinami. Njegove skulpture stojijo tako na zasebnih kot tudi javnih krajih širom cele Slovenije. Eden najmanjših izdelkov je bila sovica kot simbol modrosti za Založbo 5KA ali pa Jezusovo srce, ki ga je prejel znani župnik Martin Golob. Z vrtcem Postojna je v letu 2023 uspešno izpeljal projekt Jakobove gozdne učne poti, ki je prosto dostopna vsem obiskovalcem. Več let že sodeluje na razstavi jaslic v Božičnem Vojniku. Leta 2023 je Konjeniško društvo Sostro organiziralo dogodek, kjer je Jernej Verbuč v enem dnevu izdelal skulpturo konjske glave, ki je bila prodana na dobrodelni dražbi za nepričakovano visok znesek 5000 evrov. To vidi kot potrditev, da znamo ceniti izvirnost in pristnost, ki se kaže tudi v njegovih skulpturah.
Med njegovimi največjimi projekti je bila izdelava unikatnih lesenih konstrukcij in skulptur za kmetijo Čož, kjer je nastala Kavbojska dežela. Vedno prijazen in skromen Jernej hitro vzbudi zaupanje ter tako vedno znova ustvarja zgodbe, kjer se spletajo poslovna in osebna prijateljstva.
Da izzove svoje kreativno ustvarjanje, sodeluje tudi na hitrostnih kiparjenjih po Sloveniji. Bil je dvakratni državni prvak, več kot desetkrat pa je že osvojil najvišje stopničke. “V bodoče si želim sodelovati še na tujih razstavah in tekmovanjih, največja želja pa je obiskati Kanado in se pomeriti s tamkajšnjimi kiparji; Kanada je namreč zibelka kiparjenja z motorno žago.”
Splošna javnost tovrstno dejavnost na prvo žogo prepozna le kot hobi ali popoldansko dejavnost. “A če v umetnost vneseš nekaj poslovnega razmišljanja, se lahko tudi s takim hobijem ustvari uspešna poslovna zgodba. Osnove posla se moraš naučiti. Brez tega ne gre. Nama je bistveno, da ob vsem tem Jernej ostane pristen in da še vedno dela to, kar rad dela,” pove žena Anja.
Na prvi pogled se zdi, da vse poteka lahkotno in brez truda. “Vedno je treba biti kreativen. Ko obstaneš, začneš padati na lestvici konkurentov, in še huje, v očeh strank. A kljub kreativnosti in trdemu delu je pomembno, da ohranjaš tudi visoko kvaliteto svojega življenja.”
“Nikoli si nisem mislil, da bom kdaj postal samostojni podjetnik, a kadar te strast do tvojega dela tako žene, postane to edina izbira,” komentira Jernej Verbuč.
Po dveh letih delovanja je povpraševanje preseglo njegove zmožnosti, na naročeni kip nekateri čakajo tudi več kot pol leta. “Sprva sva bila prepričana, da bo za tako nišno zadevo nujno treba pogledovati v tujino. A za zdaj se je izkazalo, da je Slovenija dovolj velik trg. Načrtno pa želiva to dejavnost ohranjati ‘small and beautiful‘.”
Vir: tiskana izdaja revije Kapital, december 2024, str. 36-37 (povezava: Revija Kapital)